top of page


                                     ЗЛОВИТИ НАТХНЕННЯ!

Прийнято вважати, що натхнення потрібно людям для творчості. У відношенні ж до більшості видів роботи (будь це професійна діяльність чи домашні справи), кажуть «мотивація». Насправді, якщо задуматись, чудовий спосіб мотивувати себе на виконання будь-якої роботи – сприймати її як творчу. Хтось може сказати, що це самообман, але якщо добре подумати, всюди знайдеться місце для креативу. Наприклад, не «прибирання», а «створення домашнього затишку» (а який же затишок може бути в неприбраій оселі?). І так можна відноситись майже до всього, від складання чергових звітів на роботі, до прасування і миття посуду. 

Психологічний словник трактує натхнення як появу творчого хвилювання і зростання активності, спрямованої на реалізацію задуму, коли людина демонструє надзвичайну продуктивність діяльності.

Якщо пропало натхнення, це не завжди означає, що моя робота це щось точно не моє. На цьому шляху, можуть лякати труднощі, зупиняти страх, що результати роботи не приймуть, осудять, засміють, можуть відволікати насправді непотрібні нам речі, в кінці кінців, ми можемо просто лінуватись. 
Наша помилка в тому, що ми чекаємо «музу», яка відразу примусить прийнятись до роботи. Але чекати можна довго, так нічого не зробивши. У натхнення є властивість з’являтися за принципом «апетит приходить під час їжі». Якщо пересилити себе і почати якусь справу, ми зосереджуємось на діяльності і відчуваємо прилив енергії. 

Дієвий метод надихнути себе (особливо якщо якась діяльність здається нам нудною і одноманітною), пообіцяти собі за виконання, якийсь подаруночок (з’їсти щось смачненьке, подивитися цікавий фільм/серіал, подзвонити подрузі, зайти в соцмережі), і ні в якому разі не дозволяти собі отримати нагороду до повного виконання запланованої роботи. Праця піде легко, швидко, плюс виховується сила волі. 

Завжди легше щось робити, якщо знаєш, для чого це потрібно. Тому усвідомлення кінцевої мети «надасть крил» для виконання різного роду роботи, навіть нецікавої (за умови, що мета справді окриляє). Якщо науковець захоплений своєю ідеєю і прагне поділитися нею зі світом, то нудне оформлення паперів, одноманітних звітів і списків літератури не будуть здаватися йому тягарем. Напевно, пошук і усвідомлення мети є одним з самих важких завдань, та її ясне бачення надає сил справлятися з будь-якими труднощами. 
Сьогодні стало модним цікавитися досягненнями відомих письменників, спортсменів, акторів, вчених, їх життя стає для багатьох прикладом сили волі, витримки, рішучості, терпеливості, вміння працювати і досягати успіху. Історії життя таких людей справді заворожують, дивують, заставляють повірити в себе. Але з іншого боку, можна сказати собі подумки «Все одно в мене так не вийде». Тому ще більше можуть надихнути досягнення наших ровесників, друзів, колег, тих людей, що нас оточують. Часто наші сусіди або однокурсники з тим же набором можливостей, що й в нас, швидко досягають вершин у професії або суспільній діяльності, тільки тому що не лінувалися, а ставили мету, не жаліли час і сили на її реалізацію. Чому б не розпитати цих людей, не з екрану телевізора, а тих, хто поруч, як їм це вдалось, що допомогло і яких помилок припустилися? Крім того, спілкування з цікавими, добрими, глибокими людьми зайвим ніколи не буде.
Важливим елементом творчої діяльності є враження. В душу, яка постійно нудьгує, рідко селиться натхнення. Але для цього й не обов’язково літати з парашутом або лізти в клітку до левів. Навколо нас стільки чудового, чому можна вражатися. Для цього іноді треба відволіктися від копирсання у власному внутрішньому світі і звернути увагу на оточуючий, де повно непізнаного і дивовижного. Є люди, які відчувають радість від споглядання квітів в саду, спостереженню за метеликом або рухів хмар, навіть від простої прогулянки по парку, музею, походу на концерт.
Натхнення можна зловити не тільки, коли щось береш від оточуючого світу, а й коли віддаєш. Відчуйте цей прилив тепла і радості, коли робиш добру справу, робиш комплімент, хвалиш когось по достоїнству, підтримуєш того, кому це дуже необхідно. Чим не натхнення?

Звичайно, це не всі можливості збадьорити і мотивувати себе, і список може доповнювати кожний. Найважливіше – це спостерігати за собою, що наповнює енергією, радістю, бажанням творити. Зрозумівши, що саме у житті виконує роль музи, людина може усвідомлено шукати свої джерела творчої підзарядки. 

Столетья таинства полны
И не исчезнет жизнь, покуда
Есть ощущенье новизны,
И удивления, и чуда.
Расул Газматов.

МАРГАРИТА ГАУКЕ!

bottom of page